Menu

Moje media

Blog socjologa Jakuba Sadurskiego. Opinie, porady i to co w świecie mediów mnie interesuje, czyli moje media.

Prawdziwy polski portal społecznościowy już działa

lukeqbs

Było już kilka polskich portali społecznościowych. Te najbardziej znane to na pewno Grono.net i Naszaklasa. Piszę było bo tak naprawdę każdy z nich przegrał z Facebookiem. Miały jednak swoje czasy świetności i dopiero po jakimś czasie użytkownicy przenosili się do zagranicznego potentata. To wszystko pokazało, że z Facebookiem bardzo trudno jest konkurować. Dlatego nowo uruchomiony portal społecznościowy idzie inną drogą.

Bowiem można się na nim zalogować bezpośrednio z Facebooka (jeśli mamy na nim już konto). Jednak nie to jest w tym wypadku najważniejsze, a tematyka. Mówimy przecież o portalu społecznościowym tylko dla katolików!

Przy jego pomocy można nie tylko poznać ludzi wierzących z całej Polski, ale skontaktować się z parafiami, czy pójść na pielgrzymkę. A później zamieścić z niej zdjęcia, filmy i powspominać w gronie innych użytkowników. Do tego dochodzą dodatkowe funkcje, jak m.in. codzienne czytanie z Pisma Świętego, pisanie bloga i dostęp do najświeższych informacji.

Za całym tym interesującym przedsięwzięciem stoi lubelska spółka Opinio.pl. Mnie zastanawia jednak kwestia kontroli nad tym czy na pewno na portalu zarejestrują się tylko katolicy. Z jednej strony można bowiem liczyć na zwykłą chrześcijańską uczciwość użytkowników. A z drugiej na ekipę moderatorów, która z podanych informacji liczy zaledwie 5 osób. Co jest jednak dość małą liczbą jak na przedsięwzięcie posiadające bazę wszystkich parafii w naszym kraju.

Poza tym moim zdaniem Twojaparafia.pl potrzebuje wsparcia jakiegoś ważnego partnera. Problem polega na tym, że nie wyobrażam sobie np. informowania o działaniu takiej strony internetowej z ambony, a druga możliwość czyli pomoc ze strony mediów Ojca Tadeusza Rydzyka, również nie jest pewna (bo po prostu to nie to środowisko wpadło na taki pomysł).

No i pozostaje jeszcze kwestia ewentualnej konkurencji. Jeśli powstał już portal społecznościowy dla polskich katolików, to tylko czekać aż na podobny pomysł wpadną inne grupy wyznaniowe. Dlaczego nie może działać np. strona tylko dla pastafarian, albo po prostu ateistów. Możliwości tego typu jest bez liku, choć z drugiej strony podejście takie przeczy właśnie idei Facebooka. Portalu dla wszystkich bez względu chociażby na wyznanie i miejsca gdzie bezpośrednio można wymieniać swoje opinie bez zamykania się w jakimś gronie.

© Moje media
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci